Čarodějnice se budou pálit i pod Brdy

Noc z 30. dubna na 1. května patří na českém venkově k těm nejprohýřenějším. Váží se k ní tradice pálení čarodějnic a následné stavění májky. To o filipojakubské noci vědí i ti, kteří nejsou skalními fanoušky večerníčku Malá čarodějnice. 

Zatímco stavění májů a májek coby oslavy jara a lásky mají v gesci mladíci z celé vesnice, lov divých žen připravujících se na sabat zůstal často na dětech. A protože se čarodějnice pálí, také na místních dobrovolných hasičích, kteří pro nejmenší tyto akce obvykle pořádají. Jistota je jistota.

Nejinak tomu bude pod Brdy. Většině podbrdských vesniček a městeček v květnu zadominuje vysoký ozdobený strom s holým kmenem a děti budou vzpomínat na poslední dubnový večer u ohně. Slavit se tak bude třeba v  Obecnici, Mirošově, ve Strašicích, nebo s tvořivými dílnami a skupinou Rocksana v Jincích. Ve Spáleném Poříčí bude na programu ohnivá show a vystoupení kapely LazarBand a v Rožmitále pod Třemšínem pořadatelé připravili airsoft nebo malování na obličej.

Čarodějnice na Nováku, zdroj: Město Příbram

Čarodějnice na Nováku, zdroj: Město Příbram

Zřejmě největší akce tohoto typu se však odehraje ještě o pár dní dříve. Příbramským i přespolním čarodějnicím bude patřit areál Nového rybníka už ve čtvrtek 15. dubna odpoledne. Bude se kouzlit, soutěžit, vařit očarované lektvary, opékat špekáčky, zapalovat hranice s čarodějnicí a také koncertovat. „Čarodějnická akce je oblíbená a vždy se těší pěkné návštěvnosti. Je fajn, když lidé přijdou patřičně oděni v kostýmech čarodějnic, černokněžníků a jiných podobných magických figur. Ať už přijdete v kostýmu nebo bez něj, těšíme se na vás!,“ zve na akci místostarosta Jan Konvalinka.

You may also like...