Do Rokycan přiletí netopýři

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka spolu s Českou společností  pro ochranu netopýrů připravilo letní výstavu zaměřenou na tajemná zvířata, s nimiž se tak často nepotkáme. Naši netopýři jsou totiž noční živočichové. Na rokycanském náměstí Josefa Urbana si je od 18. června do konce prázdnin můžete prohlédnout i na denním světle.

Netopýři tajemní a zranitelní, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Netopýři tajemní a zranitelní, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Právě zde najdete výstavu nazvanou Netopýři tajemní i zranitelní. Už sám název dokládá dvě zásadní informace o řádu letouni. Ačkoli jeho zástupce můžete potkat na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, lidé s nimi většinou moc do kontaktu nepřijdou. A to platí i přes to, že právě lidské stavby jsou pro pro řadu druhů našich netopýrů místy, kam se ukrývají. Připočtěte si přední končetiny přeměněné v křídla a schopnost echolokace, tedy orientovat pomocí ultrazvukových signálů a tajemnost je na světě.

Na rozdíl od Batmana jsou ale dnešní netopýři ohroženou skupinou. Jejich ochraně se rokycanská výstava věnuje také. Můžete se tak dozvědět, že za zamčenými vstupy do jeskyní a důlních děl nejsou jen obavy o bezpečnost lidských návštěvníků, jak může těmto létajícím savcům prospět každý z nás a možná i jakou roli v životě netopýrů hrají prostory v hrázích třeba i brdských přehradních nádrží.

You may also like...