I letos v Brdech kvetou kosatce

Může se zdát, že brdská příroda je poněkud chudá a fádní. Když už ale botanickou nudu něco pročísne, bývá to často perla, za kterou stojí za to uspořádat výlet. V červnu to je zejména kosatec sibiřský, jehož fialové květy ozdobí řadu podmáčených luk v nejvyšším pohoří ve vnitřních Čechách.

Květen - kosatec sibiřský

kosatec sibiřský

Na tento druh můžete narazit na řadě míst po celém světě. V Evropě rostl od Švýcarska směrem na východ až do mírných oblastí Asie, tedy až do Japonska. Člověk jej zavlekl i na Britské ostrovy a do Kanady a USA. Do označení kosmopolitní mu sice ještě něco chybí, ale při velikosti jeho areálu rozšíření by se člověk divil, že je kosatec sibiřský zařazen v Červeném seznamu ohrožených druhů a zákon jej chrání coby silně ohrožený druh.

Odpověď, proč se s tímto druhem nesetkáváme častěji, je neznačená už v úvodníku tohoto článku. Vyskytuje se na podmáčených loukách a nesnáší kosení. Kolik takových míst ve svém okolí znáte? Zemědělsky využívaná a meliorovaná krajina kosatcům sibiřským prostě nesvědčí.

Naštěstí v Brdech máme bezlesí, která nedávají seno a naopak zadržují spoustu vody. A právě sem se vyplatí na kosatce vyrazit. Kvést začínají obvykle už koncem května či začátkem června na Hrachovišti nedaleko Hořovic. Jen o pár dní později se z jejich květů mohou těšit návštěvníci rokycanské a spálenopoříčské strany Brd. Pak totiž vykvete na Bahnech a třeba i na Kuřkovské myti. Velkým finále pak sezóna kosatců sibiřských v Brdech vyvrcholí v okolí Padrťských rybníků. Tady je populace tohoto druhu v Brdech vůbec nejpočetnější. A možná i v celé České republice.

You may also like...