Kočka

Brdské kopce a vrchy často nesou zvláštní pojmenování. Praha je dobře známa všem, chamtivci se rádi toulají v okolí Koruny, anatomové rádi zdolávají Hlavu, modisté Klobouček a zoologové si užívají vyhlídky z Beranu nebo Kočky. A právě na Kočku bychom vás chtěli na následujících řádkách pozvat.

Kočka (vpravo) a Kamenná (vlevo) rámují výhled na Dolejší Padrťský rybníky

Kočka (vpravo) a Kamenná (vlevo) rámují výhled na Dolejší Padrťský rybníky

Takto nazvaný kopec dobře znali už první turisté, kteří se do Brd vydávali před více než sto lety. Tyčí se nad Padrťskými pláněmi, jimž dnes dominují dva obrovské rybníky. Před vznikem vojenského újezdu tu však stávaly vesnice Padrť a Záběhlá. Poloha uprostřed pohoří z nich udělala známé letovisko. O tom, že kroky turistů vedly často i na Kočku, svědčí základy turistické útulny, které lze nedaleko vrcholu pozorovat.

Hustým smrkovým lesem porostlý vrch je dobře známý i mezi paleontology. Právě odsud totiž pochází naše nejstarší makrofosilie. Psal se rok 1965, kdy ve zdejších paseckých břidlicích byla objevena zkamenělina členovce Kodymirus vagans. Z jiné lokality tento více než 500 milionů let starý druh mořského členovce známý není. Jinak je ale tento vrch tvořen slepenci, jak se na správnou brdskou horu sluší.

Že je slovo hora přehnané? Možná ano, možná ne. Jejích 789 metrů nadmořské výšky se s nějakým Pradědem nebo Klínovcem srovnávat nedá. Na brdské poměry jde ale o slušné číslo. Zajímavější je však výhled, který poskytuje samotný vrchol. Z místa, kde se dá stát jednou nohou ve Středočeském a druhou v Plzeňském kraji se otevírá pohled do už zmiňovaného padrťského údolí. Právě ze zdejší střelnice se na svahy Kočky nejspíše zatoulala spousta munice. Očista těchto svahů dala pyrotechnikům hodně zabrat a Kočka patřila k těm místům, kde se nejvíce nadřeli.

(Zleva) Praha, Paterák a Kočka, ráj pro cyklisty, kteří rádi kopce

(Zleva) Praha, Paterák a Kočka, ráj pro cyklisty, kteří rádi kopce

Těžba dřeva v posledních letech tu dala vzniknout ještě jednomu pohledu, tentokrát severozápadním směrem do okolí Plzně. Ta z jádra Brd moc často k vidění není. Už jen proto se sem vyplatí vyrazit. Přímo na vrchol vede odbočka z červené páteřní trasy Klubu českých turistů. Ta spojuje Mýta, Míšov a Obecnici. Poloha v srdci Brd ale znamená, že ze všech těchto obcí je to na Kočku daleko.

Nejméně náročný výlet sem vede ze Strašic. Můžete využít parkoviště hned na kraji CHKO u Hlávkova mostu. Po modré jsou to necelé tři kilometry k loveckému zámečku Tři Trubky a další asi kilometr k rozcestí, které nese stejný název. Tady už je čas uhnout na červenou. Až na vrchol je to ze Strašic skoro osm kilometrů.


Mapa:

You may also like...