Strašice čeká posvícení

Posvícení, jedna z nejvýznamnějších tradičních slavností, nese název podle posvěcení kostela, jehož byla oslavou. Leckde tuto na venkově stále živou událost nazývají poutí, ve Strašicích ale zůstávají u osvědčeného posvícení. I když se jedná o svátek spojený s církví, o víkendu 10 a 11. srpna to pod Kamennou bude žít i světskými radostmi.

Tradiční strašické posvícení, zdroj: Obec Strašice

Tradiční strašické posvícení, zdroj: Obec Strašice

Poutní mše svatá následovaná koncertem duchovní hudby v podání pánů Františka Svejkovského a Vladimíra Roubala je v kostele sv. Vavřince naplánována na neděli, ale bohatý program začíná už v sobotu.

Odstartují jej na kurtech místního Spartaku, kde v půl deváté začíná tenisový turnaj ve čtyřhře. O hodinu a půl později dojde i na kontaktnější sportovní odvětví, které ke Strašicím neodmyslitelně patří, a tím je lakros. Sobotní sportovní program bude dále pokračovat po poledni fotbalem. Mladší žáci Spartaku změří síly s mladšími žačkami plzeňské Viktorky a v pět hodin je vystřídají místní muži, kteří na svém hřišti přivítají družstvo Spáleného Poříčí.

Na Spartaku to ale bude žít i v neděli. Tenisty na kurtech vystřídají nohejbalisté a, aby kopání do kulatého nesmyslu nebylo málo, fotbalové hřiště ožije zápasem tentokrát starších žáků a žaček Strašic a Viktorie Plzeň. O velké finále se postará zdejší stará garda a veteráni ze Všerub.

Nejen sportem je však živ člověk. O potravu ducha se tradičně postarají zdejší muzea. Muzeum Středních Brd v sobotu odpoledne otevře novou výstavu věnovanou lidové architektuře v obci i v okolí a zároveň tu bude pokřtěn strašický kalendář na rok 2020. O pár desítek metrů dále v Muzeu dopravy mají otevřeno oba víkendové dny. Zdejší nadšenci zvou nejen na prohlídku dnes již málo vídaných samohybů, ale i na nostalgické jízdy.

Zkrátka nepřijdou ani děti. Právě jim bude patřit sobotní dopoledne ve Společenském domě. Těšit se mohou na největší trháky, například v podobě skákacího hradu nebo malování na obličej. Ty kreativní si jistě rády něco vyrobí v tvořivé dílničce. V neděli se pak program pro nejmenší přesouvá ke koupališti. Má to své opodstatnění, neboť kromě již zmíněných dílniček a soutěží na děti čeká také pořádná porce pěny na řádění.

Hudební program se také mezi sobotou a nedělí přestěhuje ze Společenského domu ke „koupáku“. Zatímco v sobotu se nedaleko sídliště na pódiu vystřídá Hořovická muzika, Chuan Pedro Rodriguez, KB Acustic Band a v rámci tradiční zábavy ve velkém sále i kapela Signál, nedělní večer bude na „koupáku“ patřit uskupením Cliché a Znouzecnost.

Zdá se vám toho už dost? Stále to není všechno. Ke strašickému posvícení totiž patří třeba taky Motoshow, výstava drobného zvířectva nebo den otevřených dveří v místní proslulé moštárně. Z programu, který naleznete u tohoto článku, si prostě musí vybrat každý.

You may also like...