Strašice čeká posvícení

Tradiční venkovské posvícení se na příští víkend chystá ve Strašicích. Hudba, sport a další zábava čeká návštěvníky této podbrdské obce i místní v sobotu 11. i v neděli 12. srpna.

Tradiční strašické posvícení, zdroj: Obec Strašice

Tradiční strašické posvícení, zdroj: Obec Strašice

Program oslav ale začíná vlastně už v pátek v noci. Dominanta Strašic – kostel svatého Vavřince bude za zvuků hudby kapely Miritis ve 21 hodin slavnostně osvětlen.

Sobotu odstartují sportovci. TJ Spartak Strašice pořádá od rána tenisový turnaj dvojic. Dopoledne přijde na řadu zábava severoamerických indiánů – lakros. Od 16 hodin na místním fotbalovém hřišti změří síly místní výběr dorostenců s vrstevníky z Radnic. To už bude dávno posvěcen Křížek u školy, u něj se totiž všichni sejdou již ve 14 hodin.  V tu dobu si ve Společenském centru budou děti užívat skákací hrad nebo malování na obličej. Od 15 hodin tu navíc vystoupí i kouzelník. Hudební produkce se tu rozjede o dvě hodiny později. Nejdříve venku zahraje kapela NO3 a po ní ve velkém sále Strašická pohodovka a od 21 hodin i kapela Signál. Byla by však chyba zapomenout na Muzeum Středních Brd, kde bude v odpoledne pokřtěn kalendář obce.

V neděli ožije kostel svatého Vavřince poutní mší svatou a koncertem duchovní hudby. Kázání začne hodinu před polednem, hudba se svatostánkem rozline ve 14 hodin. Na tento den se připravovali i místní chovatelé. Výstavu drobného zvířectva můžete navštívit mezi půl devátou a patnáctou hodinou. Dopoledne tu zahraje i Cheznovanka a na den otevřených dveří zvou i do moštárny. TJ Spartak Strašice pokračuje ve sportovním maratonu. Od rána se na kurtech zapotí nohejbalisté. Odpoledne bude patřit opět fotbalu. Na pažitu se postupně vystřídají muži bojující se Stašovem, žáci vyzývající starší žačky plzeňské Viktorky a stará garda vyzývající výběr z nedalekého Mýta. Svlažit se bude možné u koupaliště, o osvěžení se ale během celého odpoledne a podvečera postará hudba, konkrétně tu zahrají kapely Futro a Zvlášňý škola.

Posvícení je také dobrým důvodem k otevření vrat. To vědí v místním Muzeu dopravy, kam se můžete vydat po oba víkendové dny mezi desátou a sedmnáctou hodinou a kromě prohlídky samohybů z dob dávno i nedávno minulých se vydat i na nostalgickou projížďku po okolí.

You may also like...