V Brdech se daří netopýrům
Spousta lidí se s nimi nepotká a většině z nich to vůbec nevadí. Letouny, jak se správně nazývá skupina savců, do níž řadíme netopýry, známe jako většinou noční živočichy, jejichž okřídlená silueta, mihotavý let a vzdáleně myši připomínající vzezření z nich nedělá adepty na vítěze v hodnocení roztomilosti. Přesto se jedná o fascinující zvířata. Schopnost echolokace a život vedle nás, o němž často ani nevíme, z nich činí vzrušující objekty zájmu pro některé milovníky přírody. Ty pak může těšit, že v Brdech se netopýrům líbí.
Správa CHKO Brdy před několika dny upozornila, že poslední výzkumy potvrdily v Brdech výskyt dvaceti druhů letounů z celkových sedmadvaceti, které lze pozorovat na celém území ČR. Za tímto pěkným číslem stojí pestrý a různověký les, který nabízí dostatek hmyzu i míst k úkrytu.
Dutiny ve starých stromech či pod jejich kůrou a štěrbiny ve skalách a sutích nabízí ochranu pro netopýry i jejich hostinu. V létě se v nich shromažďují samice, aby zde porodily a odchovaly mláďata, na podzim se zde letouni páří a v nejchladnějším období roku tu mohou zimovat.
Ačkoli to může překvapit, svoje místo v životě netopýrů mají i přehrady. Štoly vodních děl Lázská a Pilská nabízejí letounům perfektní prostory pro zimování. Povodí Vltavy s. p. na to reflektuje uzpůsobením vletových otvorů do zabezpečených a lidem nepřístupných prostorů dle požadavků Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Netopýři tu tak mohou najít vhodné úkryty, kde nejsou rušeni ani jinak omezováni. Odborníci tu tak mohou pozorovat například netopýra velkého, netopýra ušatého, netopýra řasnatého nebo netopýra vodního, kterak jsou zalezlí ve štěrbinách či visí u stropu či mezi kameny. S blížícím se jarem je čeká probuzení ze zimního spánku.
zdroj informací i foto: Správa CHKO Brdy