V březnu začíná sezóna organizovaných výšlapů

Ačkoli v nejvyšších partiích Brd zima stále ještě nepředala otěže jaru, my v údolí už víme, že to má spočítané. Možná se ještě bude cukat, ale pohorky, hole a batohy už pomalu můžeme začít tahat ze skříní, půd, sklepů či dalších míst jejich zimního spánku. 

Ti nejotrlejší jim zasloužený odpočinek nedopřáli ani v zimě a do Brd vyrazili například s Destinační agenturou Brdy a portálem plzenskonakole.cz. Právě ti a jejich spolupracovníci totiž připravili trojici lednových a únorových komentovaných výletů a po úspěchu s loňskými letními vycházkami a vyjížďkami na kole nyní usilovně pracují na programu i pro letošní teplejší část roku.

Putování Lázského nemehla, zdroj: nemehlo.eu

Putování Lázského nemehla, zdroj: nemehlo.eu

Řada jednorázových akcí je svými organizátory v tomto smyslu naplánována už konkrétněji a březen můžeme prohlásit za startovní měsíc jarní a letní turistické sezóny. Odšpuntuje ji tradiční Putování Lázského Nemehla. To proběhne 2. března již posedmé a pro účastníky jsou připraveny hned tři trasy. Ta nejkratší měří 9 kilometrů, nejzdatnější chodce čeká rovnou 15 brdských kilometrů v okolí Lázské vodní nádrže. Nedaleko pramene Litavky budou organizátoři připraveni s občerstvením, tedy zejména teplými nápoji. Hrnky si tak vezměte s sebou. A myslí se i na potravu ducha. Před startem v 10 hodin totiž vystoupí místní dětský divadelní soubor.

Komu by byly lázské kilometry málo, může se o víkendu od 8. a 10. března vydat na ultratrail či dálkový pochod Brdskými hvozdy. Chodce, běžce či popobíhatele čeká 127 kilometrů délky opepřených převýšením přes 3200 metrů. Start i cíl tohoto utrpení bude ležet ve Spáleném Poříčí a kromě Brd  se otrlí účastníci podívají i do přírodního parku Trhoň nebo ke Kornatickému potoku. Pokud vás kilometráž přece jen vystrašila, možná si vyberete z kratších variant. V Teslínech v sobotu brzy ráno odstartují chodci na 95 km a ve Strašicích se ke startu v 10 hodin připraví ti odhodlaní zdolat nejlidštějších 35 kilometrů. Pro všechny pak bude v cíli připraven gulášek a zrzavý Brdononoš z Pivovaru Podlesí. Organizátoři ale v tomto smyslu myslí i na vegetariány.

Komentovaná vycházka: Příbramská sídliště, zdroj: Knihovna Jana Drdy

Komentovaná vycházka: Příbramská sídliště, zdroj: Knihovna Jana Drdy

Pokud se vám stále z představy dvoudenního plahočení se krajinou motá hlava, možná vás potěší, že příbramská knihovna i letos pokračuje s komentovanými vycházkami po největším podbrdském městě. 30. března Michal Profant účastníky provede po příbramských sídlištích. Tahle akce divočinou není cítit ani trochu. I když možná…

S koncem března však pochody a organizované výlety do Brd určitě pro letošek nekončí. Přímo naopak. Těšit se můžete nejen na ty od Destinační agentury Brdy. Třeba v květnu se koná už 3. ročník Policejního pochodu Brdy, který letos musí délkou tras uspokojit všechny. Trasa pro kočárky měří 12 kilometrů a ta ze čtveřice nejdelší všechny prověří svými 59 tisícovkami metrů.

You may also like...