Vánoční dárek pro CHKO Brdy – vyhlášení nové přírodní památky ve dříve vojenské části

I když to možná někomu přijde, že chráněná krajinná oblast Brdy byla vyhlášena kvůli cestovnímu ruchu, není tomu tak. Stejně jako v jiných velkoplošných chráněných územích i v Brdech jde o ochranu přírody. Ty nejcennější lokality při tom mají mít status přírodních rezervací a památek, který umožní jejich ochranu ještě lépe.

Jindřichova skála, v průhledu mezi stromy najdete Valdek pod vrchem Beranec

Jindřichova skála, v průhledu mezi stromy najdete Valdek pod vrchem Beranec

V třemšínských Brdech je v tomto ohledu situace přehledná. Maloplošná chráněná území tu byla vyhlášena ještě v době, kdy o nějaké chráněné krajinné oblasti Brdy neměl nikdo ani tušení. Střední Brdy ale spravovala armáda a k vyhlášení přírodních památek dochází až nyní. Ta první byla vyhlášená s účinností od období letošních Vánoc a je jí Jindřichova skála.

Předmětem ochrany je zdejší skalní srub se sutěmi a kamenným mořem a na něj navázané ekosystémy. Vznikl zvětráváním a postupným odlamováním skalních bloků. Výškou stěny až 21 metrů se řadí k těm nejvyšším v Brdech. Drsné klima tu dalo vzniknout nejen zvláštně vyhlížejícím stromům, mezi nimiž dominuje starý vykotlaný dub, jeden ze symbolů Brd. Milovníci přírody tu také najdou několik ohrožených druhů keříčkovitých dutohlávek a další lišejníky vyhledávající osluněná místa, jimž vyhovují zdejší sutě a kamenná moře.

Co však pomalu rostoucím dlouhověkým organismům složeným z houby a řasy nebo sinice vadí, to je sešlap. Správa CHKO Brdy proto návštěvníky Jindřichovy skály vyzývá k respektování zákazu vstupu do sutí a na skalní stěnu. K nádherné vyhlídce rámované stylovým litinovým zábradlím, tak typickým pro hořovické Podbrdsko, vede pohodlná cesta a žlutá turistická značka. Z Malé Vísky je to sem jen několik stovek metrů. Tak se přijďte podívat…

 

You may also like...