Ve Spáleném Poříčí je k vidění betlém i s prezidenty

Spálenopoříčské infocentrum znovu hostí zajímavou výstavu, tentokrát v pravdě adventní. Od 25. listopadu je tu k vidění Plaský betlém. Jeho autorem je pan Karel Hajný. Věren svému příjmení se věnoval celý život povolání hajného. Na výrobu díla o rozměrech 3,5 x 1,6 m bylo použil lipové dřevo. Před dvaceti lety to byly pouze malé jesličky, okolí betlému se však každoročně o něco rozšiřovalo.

Plaský betlém

Plaský betlém

Autor zde postupem času vyobrazil všechny osoby ze své rodiny – matka švadlena, otec kovář, tchán a jeho manželka hospodáři, strýc je řezník, manželka a dcery učitelky, on sám je v postavě myslivce… Jsou zde i jeho oblíbení lovečtí psi, kteří ho doprovázeli na honech a toulkách lesem. Najdete tu však i vyřezané české prezidenty. Václav Havel s oblíbenou cigaretkou, Václav Klaus s tenisovou raketou i Miloš Zeman s hůlkou.

Na betlému dnes najdete celkem 257 osob. Již dvakrát byl k vidění v muzeu v Mariánské Týnici, dále v Kladně či regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Loni byl na soutěžní výstavě v Jindřichově Hradci „O nožík Tomáše Krýzy“ oceněný zvláštní cenou ředitele muzea.

Toto nádherné dílo si můžete prohlédnout kdykoliv během otevírací doby Infocentra a navíc při mikulášských trzích (neděle 1.12. od 13,00 do 17,00), po skončení živého betlému na náměstí (neděle 22. prosince od 15,00 do 16,00) a během rozdávání Betlémského světla (pondělí 23.12. od 16,00 do 18,00).

You may also like...