Ve Spáleném Poříčí si připomenou místní sirkárnu

Průmyslové podniky od druhé poloviny 19. století formují naše města a městečka. Kotrmelce dějin způsobily, že v plzeňské Škodovce se už nedělají zbraně, v Mladé Boleslavi dědicové pánů Laurina a Klementa nemontují jízdní kola a ve Spáleném Poříčí se nevyrábí prostředky potřebné k zažehnutí ohně, které ve vztahu k názvu města působí úsměvně. Sirkárnu si tu však připomenou dubnovou a květnovou výstavou v místním infocentru.

Sirkárna ve Spáleném Poříčí, zdroj: Infocentrum Spálené Poříčí

Sirkárna ve Spáleném Poříčí, zdroj: Infocentrum Spálené Poříčí

Výrobou zápalek se u nás proslavilo zejména město Sušice. Protože však turisté vědí, že Brdy jsou malá Šumava, musela nějaká menší sirkárna pracovat i na Podbrdsku. Slovo menší je tedy poněkud zavádějící, protože svého času byla firma Eckstein a Hirsch druhým největším producentem zápalek na našem území.  Zažehávací dřívka se z Plzně, Spáleného Poříčí nebo Domažlic exportovala do zahraničí a setkat se s nimi mohli i návštěvníci světové výstavy v Londýně v roce 1862. V Poříčí, které neslo název Spálené ještě předtím, firma otevřela závod o tři roky později.

Od 3. dubna do konce května si dobové předměty a fotografie můžete přijít prohlédnout do infocentra v centru města. Na výstavě se podíleli členové Českého filumenistického svazu, což je garancí nevšedního zážitku.

 

You may also like...