Vodní hamr v Dobříve je zrekonstruován!

Téměř tři roky na to všichni milovníci technických památek čekali. Přesně tak dlouho se veřejnost nepodívala do vodního hamru v Dobřívě. Rozhodně se tu ale nezahálelo. Ba naopak. Celý objekt prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V tomto týdnu se vantroky znovu naplnily vodou a oprava je tak u konce!

Vodní hamr, kolem nějž vede dálková cyklotrasa číslo 3

Vodní hamr, kolem nějž vede dálková cyklotrasa číslo 3

Přesně tuto informaci oznámilo Západočeské muzeum v Plzni, pod který národní kulturní památka patří. Na kolik taková oprava přijde? Za téměř tři roky tu bylo proinvestováno více jak 15,5 milionu Kč. Na financování se podílela Evropská unie prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj ČR, dále pak Plzeňský kraj a Západočeské muzeum v Plzni.

Radost rekonstrukce určitě udělá budoucím návštěvníkům hamru, podobně to ale měli i archeologové. Během oprav totiž byly zjištěny zcela nové poznatky, které přispěly k prohloubení znalostí vývoje hamru a historie zpracování železa na Dobřívsku.

Do zkušebního provozu bude hamr uveden v úterý 9. června 2020. Slavnostní otevření je vzhledem k dosud trvajícím protiepidemiologickým omezením naplánováno na 5. září 2020. Do 4. září tak bude možné hamr navštívit za sníženou cenu.

You may also like...